Znaczna część ludności na świecie nie ma dostępu do opieki medycznej. W obecnych warunkach możliwa jest zdalna pomoc medyczna dla osób zamieszkałych w miejscach trudno dostępnych.

Można  rozważyć  utworzenie małych zdalnych przychodni lekarskich w małych miejscowościach. Taka przychodnia  mogłaby być wyposażona w odpowiedni sprzęt diagnostyczny. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarze wystawialiby odpowiednie recepty. Leki byłyby dostarczane pacjentowi za pomocą dronów. Panele słoneczne mogłyby  służyć jako źródło zasilania takiej przychodni.  W początkowym okresiem,  przy niewielkich nakładach, w zdalnych przychodniach  można byłoby wykonywać zdjęcia pacjenta, pobierać próbki krwi, moczu oraz badać pracę serca holterem.  Zdjęcia pacjenta lub określonych części jego ciała, próbki krwi i moczu oraz holter  mogłyby być przesyłane dronem do większych przychodni medycznych i być podstawą do zdiagnozowania niektórych chorób, wystawiania recept i wysyłania dronem lekarstw do przychodni zdalnej. Można rozważyć wykorzystanie dronów dla dostarczania defibrylatorów dla ratowania życia pacjentów tej przychodni.

Przykład wykorzystania dronów w przypadku podejrzenia zatrzymania akcji serca opisany jest w pracy [1].  Dronami dostarczano tam defibrylatory do  miejsc w których zaistniał taki przypadek. Odpowiednio przeszkoleni piloci sterowali dronami.  Czas dostarczania defibrylatorów, w porównaniu z czasem przybycia karetek, był znacznie krótszy.  W badaniach testowych uwzględniano warunki meteorologiczne takie jak deszcz czy wiatr. 

Do łączności zdalnych przychodni  z ośrodkami medycznymi większych miejscowości może być wykorzystany internet satelitarny. Do przesyłania informacji wykorzystuje się satelity geostacjonarne rozmieszczone nad równikiem.  Do takiego internetu można się podłączyć z dowolnego miejsca. Nie jest to superszybki internet jak w przypadku wykorzystania światłowodu, ale szybkość przesyłania informacji nie powinna być przeszkodą w pracy przychodni zdalnej. W pracach nad organizacją przychodni zdalnej można wykorzystać doświadczenia opisane w [2].

Literatura

  1. Schierbeck et al. Automated external defibrillators delivered by drones to patients with suspected out-of-hospital cardiac arrest     https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehab498/6358076
  2. Internet satelitarny : https://bigblu.pl/jak-dziala-internet-satelitarny-i-komu-moze-sie-przydac/